OPIS ZAJĘĆ

TANIEC KRATYWNY

fot. Joanna Czajkowska

Zajęcia ruchowo-taneczne oparte na zagadnieniach opracowanych według zastosowania w praktyce wybranych założeń teorii ruchu Rudolfa Labana. Ich celem jest inspiracja uczestników do odnalezienia indywidualnej ekspresji poprzez ruch i taniec. Warsztaty te zaprojektowane są dla grupy wiekowej bez ograniczeń i mogą integrować różne pokolenia. Rozwijają świadomość ciała i drugiego człowieka, zdolności ruchowe i wyobraźnię przestrzenną. Uwrażliwiają muzycznie i poprzez wybrane zadania pobudzają kreatywność własną uczestnika. Zajęcia są świetną zabawą, która jednocześnie integruje umysł, ciało i emocje.

 

TANIEC WSPÓŁCZESNY SITE SPECIFIC

fot. Joanna Czajkowska

Projekt warsztatowy „Taniec współczesny – site specific” będzie się skupiał na pracy z ciałem dedykowanej konkretnym, wcześniej wybranym, przestrzeniom. 

Uczestnicy będą rozwijać swoje umiejętności z zakresu techniki tańca współczesnego, metod improwizacji, a także podstaw kompozycji tańca i kreacji artystycznej. Będą rozwijać świadomość performera poprzez stworzenie wspólnego wydarzenia artystycznego. Powstanie performansu poprzedzone będzie badaniem kulturowej matrycy miejsca – uwzględniającym jego aspekty historyczne, architektoniczne, topograficzne, środowiskowe, społeczne, krajobraz pierwotny i kulturowy. Będziemy wspólnie odkrywać  ukryte znaczenia wybranych miejsc, obserwować jak one będą rezonować z uczestnikami projektu, kreować i przetwarzać ten materiał tak, by stworzyć wspólny spektakl. 

Prowadząca zapewnia dużo swobody w kreacji oraz radość w odkrywaniu siebie w ruchu i w przestrzeni. 

 

BMC®

fot. Anna Majewska

BODY MIND CENTERING® [BMC SM] – praktyka somatyczna rozwijana przez Bonnie Bainbridge Cohen i kontynuatorów metody pod tą nazwą od 1973. Jest to forma doświadczeniowych studiów nad ucieleśnieniem i zastosowaniem anatomicznych, fizjologicznych, psychofizycznych i rozwojowych zasad przy wykorzystaniu ruchu, dotyku i głosu. Ucieleśnienie jest tu rozumiane jako ciągle aktywny doświadczalny proces integracji różnych poziomów żyjącego ciała człowieka. Stopniowo do praktyki włączono naukę o fizjologii człowieka i układach (szkieletowym, więzadłowym, mięśniowym, powięziowym, hormonalnym, nerwowym) oraz organach, płynach w ciele, tkance tłuszczowej, skórze, życiu komórki. W 1980 powstał program dwuletnich kursów BMC. Cohen zakładała, że praktyka zwiększa zróżnicowanie i klasyfikację elementów składowych doświadczenia i ekspresji ruchowej, co wpływać może na zmianę obrazu ciała. Jednocześnie każdy z systemów wiąże się z pewnymi jakościami i zasadami ruchu, każdy może inicjować ruch.

Obecnie metoda BMC zakłada nauczanie ewolucyjnych i percepcyjno-motorycznych podstaw ludzkiego rozwoju oraz pogłębianie świadomości strukturalnej, funkcjonalnej i energetycznej natury ludzkiej anatomii i fizjologii poprzez poznawanie 1) systemów ciała, tkanek i komórek, 2) ruchowych wzorców rozwojowych, 3) dotyku i repatterning’u, 4) umożliwianie ruchu, ekspresji. Praktyka jest stosowana przez tancerzy, ale również osoby uprawiające jogę, terapię zajęciową, psychoterapię. (opis zaczerpnięty z http://slowniktanca.uni.lodz.pl/body-mind-centering/)

Na zajęciach poszukamy połączenia serca z innymi elementami w ciele Połączenia powięziowe… mięśniowe… kostne… organiczne… endokrynowe… zmysłów. Zajecia oparte będą na metodzie BMC czyli anatomii w doświadczeniu. Wszystko dodatkowo zanurzone w ruchu rytmu aortowego i żylnego.

 

JAZZ

Jazz to taniec który łączy ze sobą balet, modern i elementy akrobatyki. Jego korzenie sięgają Afryki, a rozwój związany jest z rozwojem muzyki tworząc coraz to nowe style: sceniczny Broadway Jazz, przepełniony emocjami Lyrical Jazz, czy dynamiczny Funky/Pop Jazz. Taniec Jazzowy od kilku lat przeżywa szczyt popularności dając tancerzom możliwość łączenia wielu stylów w niesamowitą, energetyczną mieszankę taneczną.

Lekcje rozpoczynają się rozgrzewką, w którą już od samego początku wplatane są elementy tańca i techniki jazzowej. Rozgrzewka obejmuje również ćwiczenia wzmacniające, mające na celu budować siłę i wytrzymałość tancerzy. Następnie uczestnicy zajęć poznają nowe kroki i kombinacje, które ćwiczymy wspólnie. To zajęcia podczas których uczestnicy zatańczą jak główni bohaterowie musicali rodem z nowojorskiego Broadway’u, uwolnią emocje tańcząc Modern Jazz czy zdrowo się zmęczą przy Funky Jazzie lub Afro.

 

AFRO

To taneczna dawka pozytywnej energii rodem z Afryki. Układy i kombinacje oparte na naturalnym ruchu, tańczone podczas ceremonii i rytuałów, wykonywane do energetycznej afrykańskiej muzyki. Solidna rozgrzewka, poznawanie kolejnych kroków i dużo powtórzeń. Z Afro poradzą sobie wszyscy – nawet Ci którzy nigdy wcześniej nie tańczyli. Dużo radości i słońca, uśmiechu i szalejących endorfin na zajęciach. 

 

 

 

 

Kontakt Improwizacja

„Kontakt Improwizacja to otwarta eksploracja kinestetycznych możliwości ciał poruszających się w kontakcie. Czasami dzika i wysportowana, czasem cicha i medytacyjna, jest to forma otwarta na wszystkie ciała i pytające umysły.”

– Ray Chung, Londyn 2009

Forma tańca oparta na fizycznych zasadach dotyku, pędu i dzielenia ciężaru. Kontakt Improwizacja to poszukiwanie, w którym dwie lub więcej osób spotyka się i bada odczucia i impulsy wykorzystując wspólny punkt kontaktu. Bardzo ważna jest intuicja i własne zainteresowania, potrzeby i granice uczestników. Kontakt Improwizacja otwiera i uczy uważności na tu i teraz, na siebie, na ludzi i przestrzeń. Każda tańcząca osoba to część ciągle zmieniającego się krajobrazu, ewoluującego pod wpływem indywidualnego poczucia czasu, przestrzeni i energii. Przez dotyk, propriocepcję zestrajamy się i stale obserwujemy, jak można współistnieć w rytmie, przepływie, czasie i przestrzeni. (opis zaczerpnięty z http://www.polandcontactfestival.com/kontakt-improwizacja/)

 

ZAJĘCIA DLA DZIECI

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 7 do 14 lat. Po krótkiej rozgrzewce będziemy uczyć się fragmentów choreografii ze znanych teledysków. Zajęcia to mieszanka technik i stylów tańca. Poruszać się będziemy przez szeroki wachlarz od klasyki do hip-hopu, od współczesnego do jazzu. Każdy uczestnik znajdzie tutaj coś dla siebie. Radość tańca! – to hasło przewodnie tego bloku zajęć.

 

TANGO ARGENTYŃSKIE

Połączenie pasji i elegancji. Zmysłowe i energiczne jednocześnie. Na zajęciach poznacie podstawowe kroki, które można modyfikować na tysiące sposobów, wzbudzając tym samym podziw publiczności. Taniec rzeźbi ciało, wzmacnia stawy, spala kalorie, poprawia wydolność oddechową, a przede wszystkim uczy odczuwania bliskości z partnerem/partnerką, poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na samoocenę. Tango to spotkanie, zatrzymanie się w biegu i wytchnienie, dające możliwość przeniesienia się w miejsce bez czasu…