Jazz

162709_180500765301446_6568483_nPoczątki tańca Jazzowego sięgają XVII wieku kiedy to do Ameryki zaczęto przywozić pierwszych niewolników z Afryki. To właśnie oni kultywując swój folklor, a jednocześnie ulegając wpływom innych kultur stanowili, źródło rozwoju stylu, który dzisiaj określany jest mianem „Jazz”. Samo słowo „Jazz” używane przez niewolników w XIX wieku oznaczało siłę, gwałtowność, podniecenie. Prawdziwy rozkwit tego stylu przypada na wiek XX. Współczesny taniec jazzowy jest mieszanką etnicznych tradycji i zawiera wiele elementów tańca klasycznego oraz tańca modern. Teoretycy tańca rozróżniają trzy style tańca jazzowego: primitiv jazz – najbliższy rdzennym tańcom afrykańskim, modern jazz – określany często jako taniec jazzowy białych, jest połączeniem rdzennego tańca jazzowego z tańcem modern oraz pop jazz stanowiący wszelkie formy taneczne rozwijające się wraz z rozwojem współczesnej muzyki tanecznej np funky jazz, latino jazz. Styl ten chętnie współpracuje z innymi technikami generując coraz to nowsze style i formy jak flamenco jazz, modern jazz underground, czy street jazz. Bazą stylu jazzowego jest policentryzm – umiejętność izolowania ruchu w różnych częściach ciała oraz polirytmia. Przez dynamizm, różnorodność formy, nieprzewidywalność czy kontrastowość jest jednym z najbardziej efektownych stylów tańca.

Broadway Jazz
To zajęcia dla tych, którzy chcieliby zatańczyć jak główni bohaterowie musicali rodem z nowojor162898_180500901968099_6131364_nskiego
Broadway’u. Tańczony do znanych i lubianych szlagierów muzycznych Lizy Minnelli, Franka Sinatry, Shirley Bassey czy Michaela Buble. Taniec musicalowy niejednokrotnie wykorzystuje rekwizyty: kapelusz, laskę, krzesło. Elegancja połączona z energią, precyzja i subtelność, a wszystko to podane w miłej atmosferze z dużą dawką humoru.

Lyrical Jazz
Liryczne choreografie oparte na stylu modern jazz – technice tańca jazzowego i tańca modern. To 557037_457836844234502_50605959_nogromne emocje i możliwość interpretacji ruchem i gestem tekstów wykorzystanych utworów. Lyrical nie znaczy jednak smutne i spokojne. To pełen ekspresji dynamizmu taniec dający możliwość dotarcia do najbardziej skrywanych zakątków serca i duszy…

Latino Jazz
Wesołe, dynamiczne i zmysłowe choreografie do latynoskiej muzyki oparte zarówno na tańcu jazzowym jak i tańcach latino. Rytmy i kroki Rumby, Cha-cha-cha, Samby czy Salsy stanowią bazę dla prostych choreografii. Do tego wplatamy technikę jazzową, przejścia, obroty i piruety i otrzymujemy radosny taniec do wykorzystania na dyskotekach!

Zajęcia:
Kiedy: wtorek godz. 18:00 – 19:30
Gdzie: ul. Reymonta 20
W co się ubrać: strój wygodny, niekrępujący ruchów, bose stopy, skarpetki lub buty z niezbyt twardą podeszwą

 [powrót do strony głównej]